Uzaktan eğitimde yardımcı olabilecek ipuçları

31 Ağustos itibariyle uzaktan eğitim başlamış bulunmakta. Yeni normalde adapte olmaya çalıştığımız bir şey de bu eğitim düzeni.Örgün eğitimde çocuklar okula gitmeye ve oranın düzenine alışmışken bu durum onlar için oldukça farklı olacak ve ailelerde bu süreçte okul ortamını ve o düzeni nasıl oturtacağını bilemez durumda. Bu süreçte uzaktan eğitime çocukların daha kolay adapte olmaları ve verimli bir şekilde değerlendirmeleri için birkaç ipucu vermek istiyorum.

ÇOCUKLARIN KAFASINDAKİ SORULARIN CEVAPLANMASI

Mart ayından beri bizimle birlikte çocuklarda evde ve onlarında alışık olduğu düzen tamamen bozulmuş durumda birde okulların açılmaması bekledikleri düzene geri dönememelerine sebep oldu. Bu duruma alışmak onlar için daha zor olabilir. O yüzden onları endişelendirmeden veya kaygı yaratmadan bu sürecin geçici olduğunu ve daha sonra okula dönebileceklerini uygun bir dille anlatmak onları yatıştıracaktır ve uzaktan eğitime alışmalarını kolaylaştıracaktır.

EVDE RUTİN OLUŞTURMAK

Rutinler birçoğumuzun hayatını kolaylaştırdığı gibi çocuklara da iyi gelen bir durum. Uyku düzenlerinin olması sabah erken kalkmaları ya da yeme alışkanlıkları bu rutine bağlı olarak devam ediyordu. Uzaktan eğitim sürecinde de bu rutinleri devam ettirmek onları bu sürece daha kolay alıştıracaktır. Uyku ve uyanma saatlerinin düzenli olması , yemek öğünlerinin kendi rutinlerinde devam etmesi sizin işinizi daha kolaylaştıracağı gibi çocukların da adapte olmasını sağlayacaktır. Çocuklar bazen bunun bir okul olmadığını düşünüp bu rutine başlamak için direnebilirler. Burada size düşen görev bunun gerçek bir okul olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini uygun bir dille ve yaşına göre anlatılmasıdır.

EVET EV BİR OKUL DEĞİL FAKAT ORTAM DÜZENLENMESİ ŞART

Evde ders dinlemek çocukların alışık olduğu bir düzen değil fakat ev ortamını okul düzenine uydurmak derslerin daha ciddiye alınmasını sağlar. Ders dinlenen ortam ile yatak odasını ya da oyun odasını ayırmak gerekiyor. Çünkü çocuklar uyudukları ya da oyun oynadıkları yerde birde ders dinleyip ödev yapmaya çalışırlarsa bu onlar için kafa karıştırıcı ve dikkat dağıtıcı olacaktır. Bu yüzden çocuklar sabah kalkıp üzerini değiştirip dersi dinlemek için başka bir odaya gitmeli, araç gereçlerini hazırlamalı ve masanın karşısında dersi dinlemek için en ideal ortamda hazır olmalıdır. Bu sayede ders arasında oyun oynamak için mekan değişikliği yapabilirler. Bu durumda onlara bir teneffüs havası verecektir. Yeni düzene alışmak kolay değil bu yüzden çocuklara zaman vermeliyiz. Bu düzeni oturturken onlara fikir sormalı ve onlar için daha iyi olabilecek bir yol var mı diye onların da fikirlerini almalıyız. Birlikte plan yaptıktan sonra bu plan ya da çizelge üstünden geçilmeli ve takibi bırakmamalısınız. Eğer takip bırakılırsa bir süre sonra düzen bozulmaya başlayabilir. Bu düzenin devamlılığını sağlamak ve çocukların motivasyonunu arttırmak için onların sevdiği şeyleri yapmak onları teşvik edecektir.Fakat burada dikkat etmek gereken bir şey var. Kurulan düzen ve planın gerçekleşmesi durumunda sevdiği aktiviteyi yapmasına izin vermektir. Örneğin çocuğunuzun oynamak istediği bir bilgisayar oyunu var ya da merak ettiği bir yer var. Önceden nasıl çocuklar okula giderken hafta sonu yaparız diyorsanız şimdi de aynı şeyi yapabilirsiniz. Bu sayede hafta içi çalışmak için bir motivasyonu olur ve aynı okula gittiği dönemlerdeki gibi hafta içi hafta sonu ayrımı yapabilir. Umarım sizin soru işaretlerinizi yanıtlayabilmiş ve yardımcı olabilmişimdir. Bu süreç biraz zorlayıcı olabilir ama üstesinden gelmek kolay.

AYŞENUR KÜÇÜKAKGÜL


(211 kere ziyaret edildi, 1 bugün )

1 yorum

  1. Nazlı 13 Aralık 2020 yanında 14:41

    Ayşenur Hanım ile bir arkadaşımız aracılığıyla tanıştık. Kendisinin sıcakkanlılığını daha ilk konuşmamızda hissedince yola beraber devam etmeye karar verdik. Oğlum pandeminin başlangıcından sonra gerek koronavirüs gerek uzaktan eğitim hakkında oldukça endişeliydi. Derslere girmekte zorlandığı için Ayşenur Hanım’a danıştık. Kendisinin destekleri sayesinde oğlum sürece daha kolay alıştı, bu dönem çok daha rahat bir şekilde derslerini takip edebiliyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

    Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir